Konto Firmowe w banku

Konto Firmowe w banku – które wybrać?

Zanim zaczniemy prowadzenie własnej firmy, własnej działalności gospodarczej, musimy w pierwszej kolejności pozałatwiać odpowiednie formalności. Konieczna jest wizyta w kilku urzędach, wykonanie pieczątki firmowej czy założenie specjalnego konta firmowego. To właśnie na wspomniane konto będą trafiały przelewy z wystawianych przez nas faktur. Z tego konta będziemy musieli również wysyłać składki do ZUS czy podatki do Urzędu Skarbowego.

O ile za zrobienie pieczątki zapłacimy tylko raz, ewentualnie za 5 czy nawet 10 lat zmienimy sobie tą pieczątkę na nową, to utrzymanie konta firmowego wiąże się już z co miesięcznymi opłatami. Warto więc przed założeniem takiego konta, dokładnie sobie przeanalizować, jakie są dokładne koszty związane z jego utrzymaniem. Ile kosztuje jego prowadzenie miesięczne a więc nie tylko sama opłata miesięczna za konto, która bardzo często jest darmowa, ale również koszty przelewów, opłaty za kartę czy wypłaty z bankomatów.

Bezpłatne Konto Firmowe w banku

Jeśli zrobimy sobie samodzielny przegląd kont firmowych, to bardzo szybko zauważymy, że większość z nich, reklamowana jest jako darmowe czy całkowicie bezpłatne. Takie określenie najczęściej jednak dotyczy miesięcznego prowadzenia rachunku a więc brak opłat za jego prowadzenie. To jednak wcale nie musi oznaczać, że konto będzie pozbawione innych opłat. Bardzo dużo kont firmowych posiada jednak dodatkowe opłaty. Bank może od nas pobrać prowizję za przelew do ZUS czy US, opłatę miesięczną za kartę płatniczą lub debetową czy wypłaty z innych bankomatów niż należący do banku w którym zdecydowaliśmy się założyć konto.

Przed założeniem rachunku firmowego, warto więc dokładnie sprawdzić, za co przyjdzie nam płacić. Bardzo banki również bardzo często stawiają warunek posiadaczowi rachunku. A więc udostępni nam darmowe konto, jeśli tylko zapewnimy określone wpływy na rachunek firmowy. To samo może dotyczyć również karty dołączonej do konta. Bank nie naliczy nam za nią żadnych dodatkowych opłat, pod warunkiem jednak, że każdego miesiąca, za jej pomocą dokonamy określonych transakcji bezgotówkowych. Warto również zwrócić uwagi na przelewy internetowe. Przeważnie te które będziemy wykonywać do ZUS i US są darmowe, ale może się okazać że choć wykonywanie przelewów internetowych również nie będzie nas nic kosztować, to jednak zapłacimy za każdą autoryzację sms’ową.

Najtańsze konto dla firmy w banku

Ogólnie, przeglądając obecne oferty banków, muszę przyznać że koszty utrzymania konta firmowego zmniejszyły się i to znacznie. Jeszcze jakieś 10 lat temu, osoba otwierająca własną działalność gospodarczą, musiała się liczyć z tym że konto firmowe będzie wiązało się z opłatami na poziomie od kilkudziesięciu do nawet 120 zł / miesięcznie. Dzisiaj z powodzeniem jesteśmy w stanie znaleźć takie konto firmowe w banku, które nie będzie nas kosztowało więcej jak 5 zł na miesiąc. Jednych z najtańszych rozwiązań na rynku pod tym kątem są rachunki firmowe w Nest Banku oraz Firmowe Konto Godne Polecenia w Banku Zachodnim WBK.

Konta firmowe które poleca autor bloga Kreatywne Finanse

Wybrane konta firmowe wśród których znajdziecie takie które pozbawione są opłat za prowadzenie (rachunek firmowy bez opłat miesięcznych), bez opłat za przelewy do ZUS i US, bez opłat za przelewy internetowe, bez opłat za wypłaty z bankomatów, bez opłat za korzystanie z karty dołączonej do konta firmowego.

6 thoughts on “Konto Firmowe w banku – które wybrać?

  1. Dokładnie, warto w pierwszej kolejności zaznajomić się z ofertami banków, a następnie na spokojnie wybrać jakąś konkretną ofertę konta. Moim zdaniem można się nieźle nadziać, jeśli otworzymy konto w pierwszym lepszym banku. Ja miałem takie konto firmowe, że musiałem niemal za wszystko płacić – za kartę, za przelewy a nawet za głupi dostęp do konta przez internet. Porażka!

  2. Ja swego czasu miałem założone konto mBiznes w mBanku i mogę polecić to konto, bo nawet nie musiałem za nie płacić, jak go nie używałem. Nie wiem jak jest teraz, bo ja zamknąłem to konto firmowe już kilka lat temu. Ale jeśli ktoś szuka takiego taniego konta dla firmy a do tego przez internet, to mbank na pewno będzie dobrym rozwiązaniem. Tak sądzę..

  3. Teraz jest dosyć duży wybór, jeśli chodzi o konta firmowe. Trzeba tylko uważać żeby nie dać sobie zbyt dużo wcisnąć przy okazji zakładania takiego rachunku firmowego. Z doświadczenia wiem że wiele banków oferujących darmowe konta, stara sobie w inny sposób to odbić, wciskając jakieś pakiety ubezpieczeń czy inne produkty finansowe które mają akurat w ofercie.

  4. Kiedyś miałem konto w Millenium ale jako że sporo różnych opłat tam doszło to zrezygnowałem z tego rachunku dla firm. Jest jednak na rynku sporo różnych ofert, których prowadzenie nic nie kosztuje np. mBiznes czy BZ WBK.

  5. Na rynku usług finansowych dostępnych jest wiele ofert banków. Według mnie pierwszym krokiem do założenia konta firmowego powinno być dokładne sprawdzenie warunków obowiązujących w każdym z nich. Dzięki dobrej analizie istnieje duża szansa, że wybrane konto spełni wszelkie wymagania i nie będzie generowało zbędnych kosztów.

  6. Od wielu lat korzystam z konta firmowego w banku Santander i przyznam szczerze że w moim przypadku bardzo dobrze sprawdza się to konto firmowe. Praktycznie zero opłat poza stałą opłatą miesięczną za kartę do konta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *