Kredyt oddłużeniowy – kredytem na trudne czasy?
Coraz więcej osób popada w nadmierne zadłużenie. Jak pokazuje praktyka, o długi, które przekraczają możliwości spłaty wcale nie tak trudno i może popaść w nie każdy. Nigdy nie jesteśmy w stanie tak do końca przewidzieć co przyniesie nam życie. Nierozsądne zarządzanie finansami, niespodziewane wydatki, zdarzenie losowe czy nietrafione inwestycje. Powodów może być wiele. Jednak, niezależnie od tego co było przyczyną naszych kłopotów, z całą pewnością chcemy jak najszybciej się ich pozbyć i znów stanąć na nogi. Jak więc pozbyć się długów możliwie szybko, a przede wszystkim skutecznie?
Skonsoliduj zadłużenia
Rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest konsolidacja długów https://habza.com.pl/. Możemy z niego skorzystać, jeśli spłacamy kilka zobowiązań i chcielibyśmy je połączyć, aby zredukować ilość i wysokość spłacanych rat, a także nerwy i stres związane z pilnowaniem, aby wszystkie długi zostały uregulowane na czas. Jak to działa?
W ramach konsolidacji kredytodawca, który udzielił nam kredytu konsolidacyjnego, spłaca za nas dotychczasowe zobowiązania (mogą to być na przykład kredyty gotówkowe, samochodowe, a nawet hipoteczne). Co ważne, rata takiego kredytu powinna być niższa niż suma rat skonsolidowanych długów, tak aby jego spłata była łatwiejsza.
Kredyty konsolidacyjne w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością, musimy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku kredytu refinansowego, ich otrzymanie nie jest tak proste, jak moglibyśmy pragnąć. Przed podjęciem decyzji kredytowej bank dokładnie przeanalizuje zdolność kredytową potencjalnego klienta, która u osób spłacających wiele różnych zobowiązań często nie jest zbyt wysoka. Problem dodatkowo pogłębiają jakiekolwiek negatywne wpisy w BIK-u.
Czy to oznacza, że konsolidacja niekorzystnych długów jest niedostępna dla większości osób? Niekoniecznie, jednak może nie obejść się bez pomocy specjalisty. Wsparcie eksperta może umożliwić pozyskanie bezpiecznego, opłacalnego kredytu konsolidacyjnego lub oddłużeniowego nawet w bardzo trudnej sytuacji.
Postaw na oddłużanie kredytem
W przypadku nadmiernego zadłużenia i trudności ze spłatą najlepiej skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Nie ma nic dziwnego w tym, że właśnie tak myśli sporo osób. Konsolidacja bowiem znacząco ułatwia spłatę. Co jednak z osobami, które nie przejdą pozytywnie procedury kredytowania?
Ratunkiem będzie kredyt oddłużeniowy, skierowany do grupy klientów, których zadłużenie jest tak poważne, że wyklucza konsolidację w banku. Pozostawiająca wiele do życzenia zdolność kredytowa czy niekorzystny raport BIK nie przekreśla naszych szans na oddłużanie kredytem. Nawet z pozoru sytuacja bez wyjścia, może zostać pomyślnie rozwiązana przy pomocy kredytu oddłużeniowego.
Kredyt oddłużeniowy również zaciągany jest w celu pokrycia aktualnie spłacanego zadłużenia. Nowy kredytodawca spłaca nasze kredyty i pożyczki, a nam do spłaty pozostaje jedynie jedna rata, nowego zobowiązania. Wydłużony okres kredytowania, pozwala na znaczące obniżenie raty, względem sumy wszystkich rat z osobna. Można więc powiedzieć, że zarówno cel kredytowania, jak i samo działanie kredytu oddłużeniowego w dużej mierze przypomina kredyt konsolidacyjny. Jest jednak jedna, stanowcza różnica.
Kredyt oddłużeniowy to produkt znacznie rzadziej spotykany. Przeznaczony dla wszystkich tych, którzy chcą wyjść z zadłużenia, ale nie mogą liczyć na konsolidację. Mogą z niego skorzystać wszystkie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, posiadające niekorzystną historię kredytową, a nawet w postępowaniu windykacyjnym czy komorniczym.
Podsumowanie
Warto pamiętać, że warunki umowy kredytowej można zmodyfikować za pomocą aneksu już po jej podpisaniu – wymaga to jednak zgody wierzyciela. O ile uda nam się ją uzyskać, możemy na przykład wydłużyć okres kredytowania i zmniejszyć miesięczne raty bez zmiany kredytodawcy.
W wielu przypadkach będzie to jednak niemożliwe. Wtedy jedynym sposobem na ułatwienie spłaty długów może być kredyt konsolidacyjny lub oddłużeniowy. Ich pozyskanie nie będzie proste, zwłaszcza, jeśli nie możemy pochwalić się szczególnie wysoką zdolnością kredytową bądź zdarzyło nam się już mieć opóźnienia w spłacie zobowiązań finansowych, jednakże z całą pewnością możliwe.