Ile może zając komornik?

Ile może zając komornik?

Postępowanie komornicze należy do jednych z najmniej przyjemnych doznań w życiu. Zajęte konto w banku, wynagrodzenie za pracę, renta czy emerytura. Możliwe są też tak dolegliwe formy egzekucji jak zajęcie ruchomości, np. samochodu albo też nieruchomości czyli np. domu, działki czy mieszkania. W naszym dzisiejszym artykule poświęcimy miejsce temu, aby odpowiedzieć ile komornik może zabrać z pensji w czym ile komornik może zabrać z pensji minimalnej.

Wynagrodzenie za pracę a komornik.

Pracujesz na umowę o prace i obawiasz się komornika? Jeśli zarabiasz minimalną krajową nie musisz się co do zasady niczego obawiać. Zgodnie z przepisami kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wolna jest od zajęcia komorniczego. W 2021 roku kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 2.800 zł brutto, czyli 2.060 zł. W ślad za tym komornik w 2021 roku musi zostawić osobie zadłużonej kwotę 2.060 zł czyli minimalną pensję.
Należy pamiętać, że nadwyżka powyżej kwoty 2.060 zł ulega zabraniu przez komornika w całości.
Powyższe nie dotyczy jednak egzekucji komorniczej z alimentów. W takiej sytuacji komornik może zabrać osobie zadłużonej 60% jej wynagrodzenia, nawet jeśli jest to wynagrodzenie minimalne. Tak skonstruowane przepisy mają za zadanie chronić osoby będące na utrzymaniu dłużnika.

Komornik a praca na pół etatu. Ile może zabrać?

Osoby pracujące na umowę o pracę zawracają się również z pytaniem ile może zająć komornik z pensji minimalnej, gdy pracujemy na połowę etatu? Okazuje się, że w takiej sytuacji komornik dokonuje podziału kwoty minimalnego wynagrodzenia przez część etatu, na którym pracuje osoba zadłużona. A więc z wynagrodzenia za pracę osoby pracującej na 1/2 etatu komornik może zabrać nie więcej niż 1.030 zł. Jeśli osoba zadłużona pracuje np. na 1/4 etatu to wówczas kwota taka ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Jak komornik dokonuje zajęcia wynagrodzenia za pracę?

Zajęcia pensji komornik dokonuje wysyłając zajęcie do pracodawcy. Po otrzymaniu takiego pisma Twój szef ma obowiązek dokonywać potrąceń. A jeśli tego nie zrobi to grożą mu konsekwencje, w tym kara grzywny.
Pewnie zastanawiasz się jak komornik namierza gdzie pracujesz. Sposób działania jest dosyć prosty. Wystarczy, że zwróci się do ZUS o udzielenie informacji w przedmiocie ubezpieczenia osoby zadłużonej i płatnika Twoich składek. W ten sposób komornik precyzyjnie ustala miejsce Twojej pracy. Jak więc widać, osoba zadłużona legalnie pracująca na umowę o pracę nie ma możliwości uniknięcia zajęcia swojej pensji przez komornika.

Jak uchylić komornicze zajęcie wynagrodzenia za pracę?

Jak się okazuje, komornik na pensji nie musi oznaczać końca walki o całkowite uwolnienie od długu. Jak twierdzą prawnicy z Kancelarii Anty – Dług możliwe jest doprowadzenie do umorzenia egzekucji komorniczej i odzyskania wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy.
Wszystko zależy jednak od tego czy zanim pojawił się komornik dłużnik mający egzekucje komorniczą dostawał jakiekolwiek pisma z sądu w swojej sprawie. Jeśli nie, to droga do uwolnienia się od długów stoi otworem. Trzeba jedynie rozpocząć szybkie działania. Pracownicy z Kancelarii Anty – Dług wskazują, że każdego roku przeprowadzają duże ilości postępowań zmierzających do uchylenia tytułów wykonawczych i anulowania egzekucji. Im szybciej osoba zadłużona podejmuje decyzję o rozpoczęciu procesu oddłużania tym lepiej.
Namiary do Kancelarii Anty -Dług znaleźć można na ich stronie internetowej. Szybki i zdalny kontakt zapewnia natomiast możliwość wykonania telefonu i napisania maila:
Tel: 884 652 886
Mail: kontakt@anty-dlug.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *