Kiedy dojdzie przelew bankowy?

Znasz ten moment, kiedy wszyscy twoi znajomi z pracy otrzymali już wypłatę, a ty nadal czekasz na przelew? Teraz możesz szybko sprawdzić, kiedy go otrzymasz. Dzięki internetowym kalkulatorom zobaczysz, kiedy dojedzie przelew bankowy i nie będziesz musiał odświeżać strony banku co parę minut.  

Jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew?

Kiedy dojdzie przelew w różnych bankach wymienia 4banki.pl, można tam znaleźć informacje o sesjach przychodzących i wychodzących w Alior Banku, ING Banku Śląskim oraz mBanku. W każdym przypadku są to 3 sesje przychodzące i 3 wychodzące. Informacje na temat sesji pozostałych banków można znaleźć na ich stronach internetowych lub korzystając ze specjalnych, internetowych kalkulatorów czasu przelewu. A jak ich używać? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Kalkulator czasu przelewu

Taki kalkulator można znaleźć w wielu serwisach finansowych. A jak on działa? Aby skorzystać z kalkulatora czasu, należy wpisać podstawowe dane dotyczące przelewu:

– bank osoby, która wykonała przelew,
– bank odbiorcy,
– godzinę, o której został wykonany przelew.

Jeśli nie wiesz, z jakiego banku został wysłany przelew, możesz wpisać numer konta nadawcy. Kalkulator czasu przelewu powinien sam określić bank po tym numerze. Po wpisaniu wszystkich niezbędnych danych narzędzie wyświetli godzinę, o której przelew powinien dotrzeć na twoje konto.

System Elixir – co to?

System Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. To dzięki niemu przelewy między różnymi bankami mogą być realizowane w ciągu kilku godzin. Elixir obsługuje transakcje, których walutą jest PLN, a kwota przelewu nie może przekroczyć 100 000 złotych. W systemie Elixir istnieją 3 sesje, jednak każdy bank, który w nim uczestniczy, może samodzielnie określić godziny przyjmowania i przekazywania przelewów. Stąd przelew wysłany o tej samej godzinie, może przyjść o różnych porach na rachunki w dwóch innych bankach.

A jakie banki korzystają z systemu Elixir? Do najpopularniejszych należy Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, City Handlowy, ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, T-Mobile Usługi Bankowe, a także Podkarpacki Bank Spółdzielczy czy Idea Bank.

Warto również pamiętać, że czas oczekiwania na przelew zależy także od tego, kiedy go wykonamy (dni robocze lub weekend) oraz od rodzaju przelewu (Elixir, natychmiastowy). Przelewy natychmiastowe mogą być dostępne w systemie Express Elixir lub BlueCash, a ich koszt zazwyczaj nie przekracza 5 złotych.

Kiedy dojdzie przelew? – wybrane banki

Na konto w ING Banku Śląskim pieniądze trafią o godzinie 11.00, 15.00 lub 17.30, a jak wygląda to w pozostałych bankach?

– w Millennium o 12.00, 15.30 lub 17.15,
– w Citi Handlowy o 11.30, 15.30 lub 17.30,
– w Alior Banku o 11.00, 15.00 lub 17.00,
– w Getin Banku po 10.00, 14.00 lub 17.00,
– w Nest Banku o 10.30, 14.15 lub 17.00.

Jak widać, godziny te mogą się bardzo różnić, mimo że wszystkie z wyżej wymienionych banków korzystają z systemu Elixir.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *