Kreatywne inwestowanie

5 rzeczy które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz inwestować

Inwestowanie własnych pieniędzy nie jest sprawą prostą, a korzystanie z pomocy pseudodoradców może być po prostu szkodliwe. Jeśli udało nam się zgromadzić oszczędności i mamy ochotę je ulokować, musimy poznać przynajmniej kilka podstawowych zasad, aby ich po prostu nie stracić.

Jak inwestować z głową?

1. Papierowe pieniądze z czasem tracą na wartości. Teoretycznie wie o tym każda gospodyni domowa, która dba o zaopatrzenie własnej rodziny w podstawowe produkty, a mimo to wielu z nas ta wiedza umyka. To bardzo proste, na co dzień mamy do czynienia z inflacją, która oznacza, że moc nabywcza pieniądza słabnie, czyli każdego dnia za tą samą sumę możemy kupić nieco mniej towarów. Inflacja bywa wyższa lub niższa, ale nie da się jej uniknąć.

2. Wszelkie aktywa inne niż gotówka przynoszą wyższą stopę zwrotu. To proste, wyobraź sobie, że twój dziadek zakopał przed wojną w ogródku sztabki złota, które kupił za kwotę X. Dziadek twojej żony tę samą kwotę X zakopał w starannie zawiniętej paczce w gotówce. Po którym z nich zostało więcej? To banał, ale pieniądze teścia możesz przeznaczyć na rozpałkę w kominku, a złoto sprzedać i to ze znacznym zyskiem. W większości przypadków, w długiej perspektywie jest tak z wszelkimi aktywami: nieruchomościami, akcjami, czy nawet winem.

3. Każda inwestycja niesie za sobą ryzyko straty. To podstawowa wiedza, którą niewiele osób chce sobie przyswoić. Dlatego nigdy nie powinniśmy inwestować pieniędzy, które potrzebne nam są na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Nie będzie to wówczas inwestycja, tylko spekulacja. Co więcej, musimy założyć, ile możemy stracić i konsekwentnie trzymać się naszej strategii. Jeśli przyjmiemy, że nie więcej niż 10% swojego kapitału, to w momencie, gdy tak się stanie, powinniśmy wycofywać swoje pieniądze, a nie liczyć na to, że stratę da się odrobić.

4. Jeśli pojedyncze aktywa przynoszą wyższe stopy zwrotu to portfel, złożony z różnych form także przyniesie zysk. Co więcej, będziemy mieć do czynienia ze zjawiskiem dywersyfikacji. Najprościej oznacza to, że ryzyko naszej straty znacząco spadnie. Jeśli jedna z inwestycji okaże się niedochodowa w określonej perspektywie czasowej, nasze straty wyrówna kolejna inwestycja, która przyniesie dochód. Prawidłowy podział portfela powinien zakładać inwestowanie w instrumenty o wysokim i niskim ryzyku w sposób proporcjonalny.

5. Inwestowanie to ciężka praca. Niestety, pieniądze nie spadają z nieba, a inwestowanie środków w taki sposób, aby przynosiły zysk, wymaga pracy i nauki. Nie ma jednej prostej metody, która gwarantuje sukces. Inwestowanie pieniędzy na giełdzie wymaga wiedzy o analizie technicznej i fundamentalnej, a inwestowanie w mieszkania na wynajem wiedzy o rynku nieruchomości. Nie da się inwestować korzystnie za pomocą pośredników, a inwestować powinniśmy tylko w to, na czym się znamy i co rozumiemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *